Trafik İşaret Levhaları

21.02.2019 21:00

Trafik işaretlerinin amacı, karayolundan yararlananlara yol, trafik durumu ve yakın çevresi ile ilgili gerekli bilgileri vermek, yasaklama ve kısıtlamaları bildirmektir. Yolu kullananlara yol ve çevresinin genel özellikleri hakkında gerekli görülen uyarı ve önerilerin yazı ve semboller halinde mesajlarla aktarılmasını sağlarlar. Düzgün bir şekilde kullandıkalrı taktirde trafik işaret levhaları karayolu güvünliğine büyük ölçüde katkıda bulunur. Güvenli ve düzenli trafik ortamı sağlamak amacı ve karayollarında yapılacak işaretlemenin standartları İçişleri Bakanlığı'nın görüşü alınarak Karayolları Genel Müdürlüğü’nce tespit edilmiş olup uygulanan işaret levhaları beş ana gruba ayrılmıştır.

 

1.       Tehlike Uyarı İşaretleri:

Tehlikeli olabilecek kesimlere yaklaşıldığını hızın azaltılması ve önde giden taşıtın geçilmemesinin gerektiğini bildiren levhalardır.

 

2.       Trafik Tanzim Grubu İşaretleri:

Karayolundan yararlananlara, trafik düzeni ve güvenliğini sağlamak için uymaları gerekli olan yasaklama, kısıtlama ve zorunlulukları bildirir.

 

3.       Trafik Bilgi İşaretleri:

Yoldan yararlananlara yol ve yakın çevresi ile yol kenarında bulunan yerleşim yerleri ve çeşitli hizmet birimleri hakkında bilgi veren levhalardır.

 

4.       Duraklama ve Park İşaretleri:

AraçlarınDURMA ve PARKETMEdurumlarında, trafik akışını ve güvenliğini düzenleyen işaret levhalarıdır.

 

5.       Otoyol İşaretleri:

Otoyollarda trafik akışını ve düzenini bildiren işaret levhalarıdır.

Sosyal Medya